آرتروز زانو

تعریف: تخریب تدریجی مفاصل متحرك كه به ویژه وزن بدن را تحمل را می كنند آرتروز نامیده می شود.

آرتروز با سن ، شغل ، وزن ، زمینه های ژنتیكی ، تغذیه ، استرس ورزش و استعمال یا عدم استعمال سیگار در ارتباط می باشد.

علائم متداول آرتروز زانو:

  • درد: در مراحل اولیه شروع آرتروز درد در حین فعالیت بوجود می آید و با استراحت از بین می رود اما با پیش روی بیماری ، درد تداوم می یابد ودر حین استراحت نیز به شكل یك درد عمقی و مبهم احساس می شود.
  • تورم :تورم مفصلی ممكن است دائمی نباشد و علت آن التهاب زود گذر بافت های مفصلی می باشد.
  • خشكی صبح گاهی: در بخشی ازبیماران مبتلا به آرتروز در ابتدای صبح ، خشكی Stiffness در مفصل احساس می شود كه پس از اندكی تحرك برطرف می شود.
  • كاهش دامنه حركتی مفصل :این علامت در ابتدای ابتلا وجود ندارد ولی پس از چندی بیمار دیگر قادر به خم و راست كردن كامل زانو نخواهد بود.
  • ضعف عضلانی: به دلیل كاهش تحرك بیمار و افزایش سن ، عضلات اطراف زانو دچار ضعف می شوند و خود ضعف عضلانی در یك سیكل معیوب ، از عوامل پیشرفت آرتروز خواهد بود.
  • تغییر شكل مفصل :در موارد پیشرفته تغییر شكل مفاصل را به شكل پا پرانتزی و خم شدن استخوان درشت نی خواهیم داشت.
  • لنگیدن :در مراحل پیشرفته آرتروز به دلیل درد بیمار می لنگد.

پیش آگهی آرتروز:

پیش آگهی آرتروز از بیماری به بیمار دیگر می تواندمتفاوت باشد . در برخی سیر بیماری تدریجی است و به معلولیت  نمی انجامد و در عده ایی دیگر می تواند پروسه پیشرفت بیماری به گونه ایی باشد كه نیاز به تعویض مفصل نیز نیاز باشدو لذا آرتروز همیشه یك بیماری خوش خیم نیست.

درمان در مراحل ابتدایی:

انجام برنامه ایی تمرین درمانی بر حسب نظر متخصص فیزیوتراپی مشتمل بر تقویت عضلات اطراف زانو بویژه عضله چهار سررانی حفظ تحرك مفصل زانو،استفاده از كفش مناسب و زانوبند مناسب در حین پیاده روی .

كاهش وزن و برنامه غذایی مناسب و اجتناب از حركاتی كه مستلزم ایجاد فشار بر زانو می باشد نظیر حركات پرش ، استفاده از داروهای ضد التهابی ، انجام درمان های فیزیوتراپی جهت كاهش درد وتورم ، مجموعه ایی از درمان ها می باشند.

درمان درمراحل پیشرفته آرتروز:

در این مرحله سطوح مفصلی زانو به مقدار بسیاری تخریب گردیده است و ممكن است نیاز به استفاده از روش های جراحی مد نظر قرار گیرد نظیر مفصل زانو.

بدیهی است پس از اعمال جراحی ، بیمار نیاز به جلسات درمانی فیزیوتراپی جهت بازگرداندن دامنه حركتی مناسب و… پیدا می كند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =